Dostosowanie i porównanie trafności LLMów w kontekście udzielania odpowiedzi na pytania z obszaru funkcjonowania infrastruktury IT

Identyfikator grantu: PT01176

Kierownik projektu: Andrzej Sobecki

Politechnika Gdańska

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

Gdańsk

Data otwarcia: 2024-07-04

Streszczenie projektu

Projekt obejmuje prace badawcze w zakresie możliwości zastosowania istniejących LLM, w tym modeli dedykowanych dla języka polskiego. Ze względu na brak powszechnie dostępnych datasetów w języku polskim, zawierającym konwersację, niemożliwe było dotychczas zbadanie możliwości douczenia i zastosowania modeli LLM do udzielania odpowiedzi na zagadnienia w obszarze funkcjonowania infrastruktury IT. Zespół posiada takie datasety, które obejmują ok. 22000 pytań i ok. 100 000 konwersacji dotyczących udzielenia odpowiedzi na zadanie pytania. Do każdej z odpowiedzi zespół posiada linkowania do artykułów z bazy wiedzy, które mogą wzbogacić automatycznie generowaną odpowiedź.

Badania mają potwierdzić lub wykluczyć możliwość zastosowania konkretnych modeli do udzielania wiarygodnych odpowiedzi na zadawane w języku polskim pytania techniczne. Istotnym utrudnieniem dla procesu fine-tuningu jest konieczność zawężania odpowiedzi do możliwości i ustawień infrastruktury wewnątrz określonej organizacji. Ponadto część odpowiedzi wymaga uwzględnienia kontekstu, w tym m.in. stanowiska zajmowanego przez użytkownika czy budynku, w którym realizuje on swoje zadania.

Docelowo badania odpowiedzą na pytanie czy ogólne modele trenowane głównie na tekstach angielskich oferują jednakowy poziom obsługi jak modele dedykowane dla języka polskiego np. Qra.


← Powrót do spisu projektów

KONTAKT

Nasi konsultanci służą pomocą przyszłym i początkującym użytkownikom specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na Komputerach Dużej Mocy w Centrum Informatycznym TASK.

Kontakt w sprawach Komputerów Dużej Mocy, oprogramowania/licencji, grantów obliczeniowych, sprawozdań:

kdm@task.gda.pl

Administratorzy odpowiadają na maile w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.