Obliczenia flatterowe ostatniego stopnia turbiny parowej

Identyfikator grantu: PT01039

Kierownik projektu: Leszek Kubitz

Realizatorzy:

  • Arkadiusz Koprowski

Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku

Gdańsk

Data otwarcia: 2023-02-17

Streszczenie projektu

Problemem, który nadal jest aktualny w palisadach łopatkowych maszyn przepływowych jest występowanie niestacjonarnych zjawisk aerosprężystych, takich jak drgania wymuszone i samowzbudne. Niezawodność oraz sprawność działania układów łopatkowych są w znacznym stopniu uzależnione od występujących jednocześnie zjawisk przepływowych i mechanicznych w stopniach maszyn przepływowych. Zjawiska te są jednym z przedmiotów badań prowadzonych przez Zakład Aerosprężystości Instytutu Maszyn Przepływowych. W celu ich modelowania wykorzystywane są narzędzia numerycznej mechaniki płynów oraz metoda elementów skończonych.
Projekt dotyczy wykonania obliczeń flatterowych ostatniego stopnia turbiny parowej 18K370. Dodatkowym celem jest zbadanie wpływu zjawisk takich jak niesymetryczny rozkład ciśnienia na wylocie ze stopnia oraz przepływu przez poprzedzające stopnie na drgania wirnikowych ostatniego stopnia turbiny.

Publikacje

  1. Arkadiusz Koprowski, Analiza flatteru łopatek wirnikowych ostatniego stopnia turbiny parowej niskiego ciśnienia, monografia Trójmiejskiej Szkoły Doktorskiej -, (2023) 22


← Powrót do spisu projektów

KONTAKT

Nasi konsultanci służą pomocą przyszłym i początkującym użytkownikom specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na Komputerach Dużej Mocy w Centrum Informatycznym TASK.

Kontakt w sprawach Komputerów Dużej Mocy, oprogramowania/licencji, grantów obliczeniowych, sprawozdań:

kdm@task.gda.pl

Administratorzy odpowiadają na maile w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.