Nowa siedziba CI TASK oficjalnie odebrana
21 kwietnia 2023

W dniu dzisiejszym (piątek 21.04.2023) nastąpiło oficjalne odebranie nowej siedziby Centrum Informatycznego TASK.
Nowoczesny budynek biurowy wraz z kompleksem serwerowni, zlokalizowany przy ulicy Traugutta 75, powstał w ramach projektu CK STOS.

Nowe serwerownie staną się domem dla superkomputerów CI TASK. Już teraz w budynku znajdują się superkomputer TrytonPlus oraz nowo zakupiony superkomputer Kraken. Trwa również procedura zakupowa kolejnego klastra obliczeniowego w ramach projektu PRACE-LAB2.

Przewidywana, sumaryczna moc obliczeniowa urządzeń zainstalowanych w CK STOS na koniec roku 2023 to ponad 14 PFLOPSów. Na szczególną uwagę zasługuje superkomputer Kraken. Jest to pierwsza w CI TASK większa instalacja oparta o akceleratory GPU. Klaster ten znacznie poszerzy ofertę Centrum z zakresie sztucznej inteligencji zarówno dla nauki jak i dla biznesu. Kraken będzie też wspierał swoimi GPU klasyczne obliczenia realizowane dotąd na CPU. Klaster jest wyposażony w 48 akceleratorów NVidia A100.
Ciekawostką w budowie Krakena jest, że w konstrukcji tej zastosowano zasilanie prądem stałym HVDC, zgodne z koncepcją budynku CK STOS, pozwalające obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Wkrótce do budynku trafią też systemy składowania danych, m.in, biblioteka taśmowa o pojemności 40 PB oraz zespół systemów dyskowych.

Oprócz instalacji własnych CI TASK, w nowym budynku STOS znajdzie się miejsce dla kolokowanych urządzeń klientów i partnerów Centrum. Pierwsze instalacje już trwają.

Kilka faktów na temat projektu:

  • 1400 m2 powierzchni serwerowej.
  • System BMS, który minitoruje 1100 paramterów (min. temperaturę w komorach serwerowych, czujniki zalania itp.).
  • System gaszenia mgłą.

Więcej na ten temat można przeczytac pod adresem: CK STOS

Oficjalna uroczytość otwarcia Centrum Kompetencji STOS odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku o godz. 12:00.

 


Inne aktualności

T
Szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności - zastosowania oprogramowania Ansys

6 kwietnia 2023

W imieniu organizatora Narodowego Centrum Kompetencji HPC, zapraszamy na szkolenie pt. "Symulacja kluczem do innowacyjności - zastosowania oprogramowania Ansys", które odbędzie...

T
Nominacja w konkursie "Pomorskie Sztormy 2022" dla CK STOS

10 marca 2023

Projekt pt. "Utworzenie w Gdańsku Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdiciplinary knOwledge Services) w zakresie infrastruktury B+R” został nominowany w kategorii "Sztorm...

T
Wykład otwarty o 15 MW turbinie Siemens Gamesa

27 lutego 2023

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w wykładzie otwartym jaki przedstawi Witold Skrzypiński z Siemens Gamesa. Tematem będzie turbina 15 MW. Jest to maszyna jaka pojawi...


Zobacz wszystkie