Projekty
Realizowane przez nas projekty są odpowiedzią na potrzeby środowiska naukowego, biznesowego i społeczeństwa. Ich nadrzędnym celem jest szeroko rozumiany rozwój, wsparcie narzędziowe, podnoszenie kompetencji. Przy realizacji celów projekty prowadzone są indywidualnie jak i w konsorcjach. Poniżej znajduje się lista projektów obecnie realizowanych, w okresie trwałości a także projekty prowadzone przez użytkowników CI TASK.
Laboratorium PRACE 2: Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie
Głównym celem projektu PRACE-LAB2 jest dostarczenie specjalizowanych architektur komputerowych pod zastosowania związane z problematyką analityki dużych wolumenów danych, zastosowań wykorzystujących elementy sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, jak również symulacji obliczeń kwantowych.
PIONIER-LAB - Krajowa Platforma Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji
Głównym celem projektu PIONIER-LAB jest zapewnienie wsparcia w zakresie technologii ICT dla użytkowników prowadzących badania wykraczające poza obszar ICT, umożliwiając tym samym prowadzenie interdyscyplinarnych badań w kluczowych obszarach badawczych w ekosystemie PIONIER-LAB.
PRACE-LAB – Laboratorium PRACE: Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie
Głównym celem projektu jest dostarczenie zaawansowanych usług obliczeniowych HPC (High Performance Computing) oraz danych dla środowiska naukowego w Polsce oraz Europie, jak również umożliwienie obliczeń w zakresie badań przemysłowych.
MOST DANYCH
Głównymi celami tego projektu sa: zwiększenie dostępności, poprawa jakości oraz zwiększenie możliwości ponownego wykorzystania zasobów naukowych najważniejszych uczelni Pomorza (PG, UG, GUMed) poprzez utworzenie centrum gromadzenia i udostępniania danych badawczych na platformie otwartego dostępu oraz ich analizy w celu realizacji przez naukowców nowych scenariuszy badawczych.
Green Computing
Obliczenia przyjazne środowisku (ang. green computing) są obecnie popularnym trendem wśród europejskich i światowych centrów obliczeniowych. Podstawowym założeniem jest takie wykorzystanie posiadanej infrastruktury obliczeniowej, aby zminimalizować zużycie energii elektrycznej, jednocześnie nie wpływając znacząco na wydajność wykonywanych obliczeń oraz poziom jakości świadczonych usług.
Projekt METEO PG
WRF METEOPG jest prognostycznym systemem pogodowym, pracującym operacyjnie i rozwijanym od 2018 roku w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej, który wykorzystuje model WRF 4.1. Prognozy z WRF METEOPG udostępniane są do IMGW-PIB na mocy podpisanego porozumienia o współpracy między Politechniką Gdańską i Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 2019 roku.
CK STOS – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) w zakresie infrastruktury B+R
Celem projektu jest budowa i wyposażenie w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną (w tym superkomputer) nowego inteligentnego obiektu Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services), którego zasadniczym elementem będzie podziemna serwerownia (tzw. „bunkier”), spełniająca najwyższe standardy bezpieczeństwa.
EuroHPC PL
Przedsięwzięcie ma na celu realizację badań naukowych poprzez budowę i udostępnienie polskiej nauce zasobów superkomputerowych umożliwiających przeprowadzanie obliczeń wielkiej skali, wpisujących się bezpośrednio w ramy międzynarodowej inicjatywy EuroHPC – European High-Performance Computing opublikowanej w komunikacie Komisji Europejskiej.
Krajowy Magazyn Danych
Celem projektu jest opracowanie i dostarczenie produkcyjnych usług przechowywania, dostępu oraz zabezpieczania danych i zarządzania metadanymi a także integracji rozwiązań dla przetwarzania dużych i złożonych wolumenów danych na bazie rozproszonej infrastruktury. Infrastruktura i usługi będą umożliwiały zintegrowaną oraz profesjonalną, wiarygodną i efektywną ekonomicznie realizację podstawowych procesów przechowywania i zarządzania danymi oraz ich przetwarzania, które są obecnie prowadzone niezależnie i równolegle przez wiele instytucji i firm.
Narodowe Centra Kompetencji EuroHPC
EuroHPC to wspólne przedsięwzięcie krajów europejskich i Komisji Europejskiej (EuroHPC JU) mające na celu budowę eksaskalowej infrastruktury obliczeniowej w Europie. EuroHPC grupuje aktywności HPC (High Performance Computers) w ramach dwóch filarów.
Szósta faza implementacji (PRACE 6th Implementation Phase Project)
Projekt o akronimie PRACE-6IP’ ma na celu rozbudowę istniejącej infrastruktury PRACE o nowe lub udoskonalone usługi wspomagające prace rozproszonych systemów HPC.
PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe – Fourth Implementation Phase)
PRACE dostarcza naukowcom i inżynierom w Europie infrastrukturę i usługi HPC o wydajności obliczeniowej rzędu PFLOPS, porównywalnej z najlepszymi dostępnymi usługami tego typu na świecie
KRICO – Komponent Rekomendacji dla Inteligentnych Chmur Obliczeniowych
Celem projektu jest wzrost efektywności inteligentnych chmur, poprzez wzrost liczby równoczesnych użytkowników bez ingerencji w infrastrukturę i z mniejszym wykorzystaniem energii.