Symulacje propagacji sygnału w materiałach opisanych modelami rzędu ułamkowego

Kierownik projektu: Jacek Gulgowski

Uniwersytet Gdański

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Gdańsk

Data otwarcia: 2019-09-04

Streszczenie projektu

Od pewnego czasu, wraz z dr hab. Tomaszem P. Stefańskim (Wydział ETI Politechniki Gdańskiej) prowadzimy badania nad modelami ułamkowego rzędu w elektromagnetyzmie (jedna z prac ukazała się niedawno w Commun Nonlinear Sci Numer Simulat 79 (2019), druga czeka na recenzję, pracujemy nad kolejnymi tematami). Prace te związane są m.in. z prowadzeniem rozmaitych symulacji komputerowych - niestety dotarliśmy do momentu, w którym pojawiają się coraz bardziej niestandardowe funkcje - co wiąże się z tym, że przygotowanie kodu do przeprowadzenia odpowiednich symulacji staje się wyzwaniem samym w sobie.

Okazuje się jednak, że wiele z interesujących nas funkcji dostępnych jest w pakiecie Mathematica (począwszy od wersji 9) - do którego to pakietu (w tej wersji) nie mamy dostępu. Nasze obliczenia nie są w sumie czasochłonne i spokojnie można je przeprowadzić na zwykłym pececie - tyle, że wymagają odpowiedniego oprogramowania i dłuższej zabawy z dobieraniem parametrów naszych modeli (nie rozwiąże naszego problemu jednorazowe uruchomienie przygotowanego programu - musimy się trochę pobawić z różnymi parametrami kolejnych symulacji).

Publikacje

  1. Stefański Tomasz P., Gulgowski Jacek, Fundamental properties of solutions to fractional-order Maxwell's equations, Journal of Electromagnetic Waves and Applications 34, (2020) 1955-1976
  2. T. P. Stefański and J. Gulgowski, Simulation of Wave Propagation in Media Described by Fractional-Order Models, 23rd International Microwave and Radar Conference (MIKON), Warsaw, Poland, 2020 1, (2020) 34-39


← Powrót do spisu projektów

KONTAKT

Nasi konsultanci służą pomocą przyszłym i początkującym użytkownikom specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na Komputerach Dużej Mocy w Centrum Informatycznym TASK.

Kontakt w sprawach Komputerów Dużej Mocy, oprogramowania/licencji, grantów obliczeniowych, sprawozdań:

kdm@task.gda.pl

Administratorzy odpowiadają na maile w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.