Opracowanie wielozadaniowych sieci neuronowych dla przetwarzania i analizy sekwencji wideo

Identyfikator grantu: PT01181

Kierownik projektu: Daniel Węsierski

Realizatorzy:

  • Piotr Kopa Ostrowski
  • Emilia Lewandowska

Politechnika Gdańska

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

Gdańsk

Data otwarcia: 2024-08-13

Streszczenie projektu

Sztuczna inteligencja oparta o głębokie sieci neuronowe zaczęła odgrywać kluczową rolę w wielu dziedzinach, takich jak rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie języka naturalnego czy rozpoznawanie mowy. Jednak większość istniejących sieci neuronowych jest projektowana do rozwiązywania jednego konkretnego zadania. Naszym celem badawczym jest opracowanie i badanie własności architektur wielozadaniowych sieci neuronowych, które będą zdolne do jednoczesnego rozwiązywania różnorodnych zadań wizyjnych, i wykorzystanie ich m.in. do zwiększenia skuteczności sieci w uczeniu z małej liczby danych, zaszumionych danych i etykiet uczących, oraz przy braku etykiet uczących z wybranego zadania.
Opracowanie innowacyjnych architektur sieci neuronowych, które będą zdolne do realizacji wielu zadań jednocześnie, będzie wymagało poznania mechanizmów synergii między zadaniami. Modelowanie optymalnych układów interakcji pomiędzy zadaniami pozwoli nie tylko na optymalne wykorzystanie parametrów modeli sieci neuronowych, lecz również powinno przełożyć się większą skuteczność w rozwiązywaniu zadań, których wyjściowe informacje wpływają na siebie podczas inferencji.
Wykorzystanie synergii zadań podczas inferencji opiera się jednakże nie tylko na optymalnych architekturach. Choć wykorzystanie synergii jest pożądane, to trenowanie sieci neuronowych z zachowaniem synergii zadań jest dużym wyzwaniem. Należy zauważyć, że podczas trenowania wielozadaniowej sieci neuronowej wyjściowe informacje są niepewne i zaszumione, ponieważ sieć neuronowa dopiero uczy się je wytwarzać zgodnie z wybranymi kryteriami funkcji straty. Dlatego też należy opracować algorytmy uczące, które będą kwantyfikować niepewność każdej informacji wyjściowej i stosownie przesyłać ją w układzie interakcji pomiędzy zadaniami.
Ponadto, w każdej wielozadaniowej sieci neuronowej, zadania rywalizują ze sobą o zasoby współdzielonych parametrów modelu. Podczas fazy treningowej przejawem tego zjawiska jest występowanie konfliktów gradientów pomiędzy różnymi zadaniami, które zależą m.in. od wagi każdego zadania w trakcie uczenia. Aby uzyskać optymalną synergię pomiędzy zadaniami i tym samym zmaksymalizować ich skuteczność, należy wykorzystać informacje o konfliktach gradientów jako wskazówek do poprawy synergii. Ta tematyka badawcza aktualnie rozwija się intensywnie, lecz wciąż związane z nią zagadnienia pozostają otwarte.


← Powrót do spisu projektów

KONTAKT

Nasi konsultanci służą pomocą przyszłym i początkującym użytkownikom specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na Komputerach Dużej Mocy w Centrum Informatycznym TASK.

Kontakt w sprawach Komputerów Dużej Mocy, oprogramowania/licencji, grantów obliczeniowych, sprawozdań:

kdm@task.gda.pl

Administratorzy odpowiadają na maile w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.