Trójstronna współpraca CI TASK, Działu Technologii Kosmicznych ILSL oraz IMGW
21 czerwca 2021

Współpraca między instytucjami polega na dostarczeniu przez CI TASK wsparcia w obszarze prognozowania meteorologicznego w zakresie organizacji lotów rakiet sondujących. Dzięki rozwijanemu od 2018 roku w CI TASK modelowi WRF METEOPG, Instytut Lotnictwa będzie miał dostęp do prognoz prędkości wiatru w wysokiej rozdzielczości czasowej i przestrzennej, a to z kolei wpłynie na wzrost bezpieczeństwo lotów rakiet sondujących. Zabezpieczenie meteorologiczne testów poligonowych rakiet budowanych przez ILOT będzie odbywało się we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym.

Portal pogodowy METEOPG jest zasilany danymi z wysokorozdzielczej wersji niehydrostatycznego mezoskalowego modelu HRWRF (High Resolution Weather Research and Forecasting). W modelu HRWR została zastosowana zoptymalizowana parametryzacja fizyki dla terenu Europy Środkowej oraz wysokorozdzielcze dane geograficzne zawierające pola topografii, szorstkości podłoża, zagospodarowania terenu i pokrycia terenu, które opracował prof. Mariusz Figurski wykorzystując dane z krajowych i zagranicznych baz danych geograficznych.

Silnikiem obliczeniowym systemu jest superkomputer Tryton, o architekturze klastrowej, składający się z ponad 1600 serwerów o całkowitej mocy obliczeniowej 1.5 PFLOPS . Do obliczeń wykorzystano model pogodowy WRF 4.2.1, który został sparametryzowany i przygotowany dla bardzo gęstej siatki obliczeniowej o rozdzielczości 500 m.

Więcej informacji na temat projektu: METEOPG


Inne aktualności

T
Wirtualny Mikroskop w portalu Most Wiedzy

17 czerwca 2021

Wirtualny Mikroskop powstał dzięki współpracy Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Jest to aplikacja...

T
Nowości Działu KDM - Maj 2021

31 maja 2021

Co nowego w maju dla użytkowników Komputerów Dużej Mocy CI TASK?

Zakup licencji na pakiet ESRI - licencja jest ważna do 18.05.2022 r.; użytkownicy mogą korzystać z programów GIS...

T
Wykład "Advanced macro language and python programming with Tecplot"

6 maja 2021

W dniu 18 maja w godzinach 9:00-12:00 odbędzie się kolejny cykl wykładów on-line dotyczący wykorzystania narzędzi numerycznych firmy Tecplot (www.tecplot.com).
Szkolenie...


Zobacz wszystkie