Opracowanie siatek obliczeniowych MES łopatek wirnikowych turbin parowych

Kierownik projektu: Romuald Rządkowski

Realizatorzy:

  • Arkadiusz Koprowski

Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku

Gdańsk

Data otwarcia: 2018-10-10

Streszczenie projektu

Problemem, który nadal jest aktualny w palisadach łopatkowych maszyn przepływowych jest występowanie niestacjonarnych zjawisk aerosprężystych, takich jak drgania wymuszone i samowzbudne.
Niezawodność oraz sprawność działania układów łopatkowych są w znacznym stopniu uzależnione od występujących jednocześnie zjawisk przepływowych i mechanicznych w stopniach maszyn przepływowych.
Zjawiska te są jednym z przedmiotów badań prowadzonych przez Zakład Aerosprężystości Instytutu Maszyn Przepływowych. Ze względu na wykorzystanie w tym celu metody elementów skończonych konieczne jest zastosowanie modelu numerycznego, stanowiącego siatkę obliczeniową poszczególnych podzespołów maszyny przepływowej.
Projekt dotyczy budowy siatek MES łopatek wirnikowych i kierowniczych turbin parowych.

Publikacje

  1. A. Koprowski, Obliczenia numeryczne wytrzymałościowe oraz modalne tarczy wirnika turbiny, Instytut Maszyn Przepływowych Ośrodek Mechaniki Maszyn Zakład Aerosprężystości 1138/2019, (2019) 1-8


← Powrót do spisu projektów

KONTAKT

Nasi konsultanci służą pomocą przyszłym i początkującym użytkownikom specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na Komputerach Dużej Mocy w Centrum Informatycznym TASK.

Kontakt w sprawach Komputerów Dużej Mocy, oprogramowania/licencji, grantów obliczeniowych, sprawozdań:

kdm@task.gda.pl

Administratorzy odpowiadają na maile w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.