Grant/Projek zakończony

Badanie wpływu geometrii oraz materiału na efektywność radiatora pasywnego

Identyfikator grantu: PT01004

Kierownik projektu: Sebastian Bielski

Politechnika Gdańska

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Gdańsk

Data otwarcia: 2022-11-17

Data zakończenia: 2023-01-30

Streszczenie projektu

Zadaniem pasywnego radiatora jest oddawanie ciepła do otaczającego go płynu dzięki zjawisku konwekcji naturalnej (a niekiedy również przy istotnym udziale procesu promieniowania). Radiator pasywny nie wymaga stosowania dodatkowych elementów takich jak wentylatory, dzięki czemu chłodzenie odbywa się bez generowania hałasu i nie wiąże się z dodatkowym użyciem energii. Wybór konkretnego radiatora jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy jego wielkością, masą a także ceną materiału, z którego element miałby być wykonany. Optymalizacji parametrów radiatora dedykowanego do konkretnego układu można dokonać za pomocą symulacji numerycznych. Zagadnienia tego typu należą do dziedziny obliczeniowej mechaniki płynów (CFD), a przykładem środowiska, w którym można modelować tego typu problemy jest ANSYS Fluent. Celem projektu będzie eksperyment numeryczny, w którym dla danego źródła ciepła zaproponowane i przetestowane zostaną wybrane modele radiatorów.





Publikacje

  1. Maciej Szröder, Modelowanie przepływu ciepła pomiędzy radiatorem a powietrzem za pomocą środowiska ANSYS, Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej -, (2023) -


← Powrót do spisu projektów

KONTAKT

Nasi konsultanci służą pomocą przyszłym i początkującym użytkownikom specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na Komputerach Dużej Mocy w Centrum Informatycznym TASK.

Kontakt w sprawach Komputerów Dużej Mocy, oprogramowania/licencji, grantów obliczeniowych, sprawozdań:

kdm@task.gda.pl

Administratorzy odpowiadają na maile w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.