Analiza zjawisk przepływowych oraz opracowanie i przetestowanie metod projektowania wentylatora zdolnego zasysać warstwę przyścienną (BLI Fan)

Kierownik projektu: Adam Sieradzki

Realizatorzy:

  • Tomasz Kwiatkowski

Instytut Lotnictwa

Warszawa

Data otwarcia: 2019-01-16

Streszczenie projektu

Zasysanie warstwy przyściennej daje możliwość drastycznego obniżenia zużycia paliwa dla samolotu wyposażonego w rozproszony system napędowy (distributed propulsion system). Znaczne korzyści pochodzą w tym przypadku z mniejszego przyrostu energii kinetycznej powietrza na wentylatorze (przy zachowaniu tego samego ciągu), który jest wynikiem zasysania płynu o mniejszej prędkości (z warstwy przyściennej). Głównym wyzwaniem jest właściwe zaprojektowanie wlotu i samego wentylatora, które zapewniałyby jak najmniejsze straty. Ponadto rozmiar warstwy przyściennej i jej wpływ na osiągi zespołu napędowego i całego samolotu (zmniejszenie oporu) będzie zależeć również od tego, czy statek powietrzny jest w fazie startu, wznoszenia, czy zakręca, albo czy leci na warunkach przelotowych. To wszystko oznacza, że wlot i wentylator muszą być w stanie stabilnie pracować przy zmieniającym się profilu zasysanej warstwy przyściennej. Wentylator natomiast, musi również charakteryzować się wysoką wytrzymałością ze względu na stałe i niestabilne obciążenia.
Głównym celem projektu wentylatora zdolnego zasysać warstwę przyścienną (BLI Fan) jest zrozumienie zjawisk zachodzących w przepływie oraz opracowanie i rozwój metod projektowania wentylatora zdolnego zasysać warstwę przyścienną bez znacznego spadku jego sprawności i żywotności. Rozwój tych metod będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłego projektowania napędów zdolnych zasysać warstwę przyścienną powstającą na kadłubie i skrzydłach samolotu.


← Powrót do spisu projektów

CONTACT

Our consultants help future and novice users of specialized software installed on High Performance Computers (KDM) at the TASK IT Center.

Contact for High Performance Computers, software / licenses, computing grants, reports:

kdm@task.gda.pl

Administrators reply to e-mails on working days between 8:00 am – 3:00 pm.