Ilościowa ocena strukturalnych powiązań obszarów korowych i podkorowych w przebiegu stwardnienia rozsianego i tocznia układowego

Identyfikator grantu: PT01258

Kierownik projektu: Mikołaj Pawlak

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Wydział Lekarski

Poznań

Data otwarcia: 2025-04-10

Planowana data zakończenia grantu: 2027-04-10

Streszczenie projektu

Przebieg kliniczny chorób autoimmunologicznych wpływających na ośrodkowy układ nerwowy jest złożony. W przebiegu chorób mamy do czynienia z obecnością zlokalizowanych uszkodzeń powodujących obszary demielinizacji, jak i z uogólnionym uszkodzeniem istoty białej, która nie wydaje się na podstawie klinicznej oceny uszkodzona. Efektem tych chorób są zaburzenia poznawcze, które wynikają zarówno z przewlekłości choroby oraz upośledzenia aktywności. W przebiegu obu chorób leczenie ma na celu zmniejszenie nasilenia odpowiedzi zapalnej, jednak w przypadku chorób, które wynikają z zlokalizowanej i zdecentralizowanej dysfunkcji, nie ma żadnych wpływów na efektywność. Badania funkcji poznawczych wskazują, że wiele obecnie dostępnych metod leczenia nie wpływa efektywnie na zatrzymanie postępu zmian w tym obszarze.
W ramach projektu planujemy ocenić ilościowo obszary uszkodzeń w obrębie łączności pomiędzy obszarami korowymi w płacie czołowym oraz płacie ciemieniowym. A także ocenić ilościowo obszary uszkodzeń w obrębie łączności pomiędzy obszarami korowymi w płacie czołowym oraz płacie skroniowym powodujące zaburzenia w domenie pamięci.


← Powrót do spisu projektów

CONTACT

Our consultants help future and novice users of specialized software installed on High Performance Computers (KDM) at the TASK IT Center.

Contact for High Performance Computers, software / licenses, computing grants, reports:

kdm@task.gda.pl

Administrators reply to e-mails on working days between 8:00 am – 3:00 pm.