Optyczne spektralne metody pomiarowe w biomedycynie i badaniach środowiskowych

Identyfikator grantu: PT01217

Kierownik projektu: Maciej Wróbel

Politechnika Gdańska

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

Gdańsk

Data otwarcia: 2025-02-04

Planowana data zakończenia grantu: 2028-02-04

Streszczenie projektu

Tematyką grantu jest wykorzystanie optycznych technik pomiarowych, w szczególności metod spektralnych, takich jak spektroskopia UV-VIS, NIR, fluorescencja, techniki spektroskopii molekularnej jak FT-IR oraz RAMAN, jak i obrazowanie hiperspektralne. Celem zastosowań tych technik pomiarowych jest kontynuacja prowadzonych badań w zakresie diagnostyki biomedycznej oraz badania środowiskowe, w tym badanie różnorodnych zanieczyszczeń wody oraz mikroplastiku. Techniki te umożliwiają nieinwazyjne i wysokorozdzielcze analizy, co jest istotne dla szerokiego zakresu różnorodnych próbek biologicznych.
W biomedycynie spektroskopia UV-Vis-NIR jest kluczowa do analizy próbek biologicznych, wykrywania zmian molekularnych i badania właściwości tkanek. Obrazowanie hiperspektralne zwiększa precyzję diagnostyczną, oferując dodatkowo informacje spektralne w danym zakresie długości fal. Spektroskopia wibracyjna, obejmująca Raman i FTIR, jest zdolna do identyfikacji molekularnej i wykrywania ilościowego związków biochemicznych i zrozumienia procesów komórkowych. ATR wspomaga charakteryzację powierzchni obiektów.
Rozwój tych metod pomiarowych jest ukierunkowany zarówno na innowacje w sprzęcie jak i metodologii, w tym przetwarzaniu danych pomiarowych, zaawansowanych analizach sygnałów pomiarowych, wykorzystanie materiałów pomocniczych jak fantomy tkanek oraz nanomateriały wspomagające wydajność pomiarową, jak i zastosowania uczenia maszynowego AI na potrzeby klasyfikacji i kwantyfikacji.
Projekt ma na celu wykorzystanie potencjału zaawansowanych technik spektroskopii do napędzania innowacji w diagnostyce, leczeniu i ochronie środowiska. Poprzez integrację tych metodologii, przewidujemy znaczące postępy zarówno w biomedycynie, jak i naukach o środowisku oferując szerszy zakres możliwości pomiarowych.


← Powrót do spisu projektów

CONTACT

Our consultants help future and novice users of specialized software installed on High Performance Computers (KDM) at the TASK IT Center.

Contact for High Performance Computers, software / licenses, computing grants, reports:

kdm@task.gda.pl

Administrators reply to e-mails on working days between 8:00 am – 3:00 pm.