Wyznaczanie parametrów procesów rezonansowych i przekrojów czynnych na sprężyste i niesprężyste rozpraszanie elektronów na cząsteczkach o znaczeniu astrochemicznym

Identyfikator grantu: PT01143

Kierownik projektu: Natalia Tańska

Politechnika Gdańska

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Gdańsk

Data otwarcia: 2024-03-21

Streszczenie projektu

W przestrzeni międzygwiazdowej do tej pory odkryto około 220 cząsteczek. Drogi ich powstawania w panujących tam warunkach są interesujące zarówno ze względów praktycznych jak i fundamentalnych. Choć naturalnym kandydatem na inicjatora syntezy związków chemicznych w kosmosie jest promieniowanie elektromagnetyczne (w szczególności wysokoenergetyczne i UV), obecnie uważa się, że istotną rolę pełnią także elektrony powstające kaskadowo w procesach jonizacji występującej tam materii. W oddziaływaniu elektronów z cząsteczkami szczególne znaczenie mają procesy rezonansowe typu shape, core-excited i Feschbacha, ze względu na następującą po nich prawdopodobną fragmentację molekuły. Wskazane typy rezonansów, nierezonansowe wzbudzenia oraz inny zestaw reguł wyboru odróżniają rozpraszanie elektronów od oddziaływania cząsteczek z fotonami, a zatem otwierają nowe możliwości powstawania związków organicznych i nieorganicznych. Badanie procesów rozproszeniowych ma zastosowanie także w radiochemii, technologiach nanoszenia warstw i w fizyce atmosfery.
Celem projektu jest wykorzystanie programu UKRmol+ do wyznaczenia parametrów rezonansowych (energii i szerokości) oraz przekrojów czynnych na rozpraszanie sprężyste i elektronowo niesprężyste. Program jest implementacją metody R-macierzy i jest typu open source, dając użytkownikowi możliwość interpretacji wyników na każdym etapie obliczeń. Składa się z kilku podprogramów obsługujących te etapy, z których najbardziej wymagające pod względem zasobów jest wyznaczenie całek przekrywania (podprogram scatci_integrals), diagonalizacja hamiltonianu (scatci) i propagacja R-macierzy (rsolve). Ponadto za pomocą programu Gaussian wyznaczone zostaną optymalne geometrie, struktury elektronowe cząsteczek i ich powinowactwa elektronowe.


← Powrót do spisu projektów

CONTACT

Our consultants help future and novice users of specialized software installed on High Performance Computers (KDM) at the TASK IT Center.

Contact for High Performance Computers, software / licenses, computing grants, reports:

kdm@task.gda.pl

Administrators reply to e-mails on working days between 8:00 am – 3:00 pm.