Obliczenia ryzyka zarysowania młodego betonu konstrukcji tunelu od ciepła hydratacji

Identyfikator grantu: PT01145

Kierownik projektu: Jerzy Bobiński

Realizatorzy:

  • Oskar Chmara

Politechnika Gdańska

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Gdańsk

Data otwarcia: 2024-03-21

Streszczenie projektu

Wykonawstwo masywnych elementów betonowych jest zagadnieniem bardzo skomplikowanym ze względu na ich duże wymiary oraz powstające w procesie
wiązania i twardnienia betonu duże ilości ciepła (hydratacja) oraz odkształcenia skurczowe. Nieuwzględnianie zwłaszcza tego drugiego aspektu może prowadzić do powstawania rys, a w skrajnym przypadku do zniszczenia konstrukcji. Z powyższych powodów stosuje się w praktyce szereg rozwiązań niwelujących to zagrożenie jak: dzielenie elementów na sekcje betonowania, projektowanie mieszanek betonowych dedykowanych do elementów masywnych, a w sytuacjach szczególnych - zewnętrzne i wewnętrzne chłodzenie konstrukcji. Celem grantu badawczego jest zastosowanie Metody Elementów Skończonych (program Abaqus) do symulacji numerycznych zjawisk niemechanicznych zachodzących w dojrzewającym betonie z ich wpływem na ryzyko zarysowania elementów betonowych. Wyniki otrzymane w wyniku realizacji projektu zostaną wykorzystane do przygotowania pracy magisterskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.


← Powrót do spisu projektów

CONTACT

Our consultants help future and novice users of specialized software installed on High Performance Computers (KDM) at the TASK IT Center.

Contact for High Performance Computers, software / licenses, computing grants, reports:

kdm@task.gda.pl

Administrators reply to e-mails on working days between 8:00 am – 3:00 pm.