Przedstawiciele 12 państw Unii Europejskiej, European Commission dostawców usług chmurowych spotkali się na Politechnice Gdańskiej podczas Zgromadzenia Ogólnego 8ra. Wydarzenie odbywające się w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zorganizowało Ministerstwo Cyfryzacji i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Idea, która przyświecała niemal 200 uczestnikom wydarzenia, to stworzenie europejskiego Multi-Provider Cloud-Edge Continuum.
27-28 marca 2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło sie spotkanie przedstawicieli najważniejszych europejskich dostawców usług chmurowych i reprezentantów 12 państw członkowskich i Komisji Europejskiej. Dyskutowano o rozwoju najnowszych techologii chmury obliczeniowej i przetwarzania brzegowego. Unia Europejska chce zmniejszyć dystans do światowych gigantów z branży usług chmurowych. Planuje to osiągnąć poprzez inwestycje w badania i rozwój przełomowych technologii i ścisłą współpracę dostawców z różnych państw członkowskich, aby wspólnymi siłami stworzyć pierwszy otwarty i interoperacyjny ekosystem przetwarzania danych w Europie – Multi-Provider Cloud-Edge Continuum.
Inicjatywa 12 państw Unii Europejckiej
8ra to europejska inicjatywa powstała dzięki zaangażowaniu 12 państw członkowskich: Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Węgier i Włoch. Kraje te zdecydowały się dofinansować tzw. ważne projekty europejskiego wspólnego zainteresowania z obszaru technologii chmurowych i przetwarzania brzegowego (IPCEI-CIS), zgłoszone przez prywatnych dostawców usług chmurowych i organizacje naukowe. Z Polski zaangażowane są: Atende Industries sp. z o.o., CloudFerro SA, Oktawave SA, Phoenix Systems sp. z o.o. i Politechnika Gdańska realizująca projekt CAISE wraz z CI TASK oraz Wydziałem Eletroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W 2024 r. otrzymały one na realizację swoich projektów dofinansowanie z Krajowego Planu Obudowy, przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w wysokości niemal 240 milionów złotych.
Technologie chmurowe opracowywane w ramach inicjatywy 8ra są kluczowe do rozwoju i możliwości szerokiego stosowania rozwiązań z obszarów: sztucznej inteligencji, przemysłowego internetu rzeczy, rzeczywistości rozszerzonej/wirtualnej czy rejestrów rozproszonych. Podstawowe komponenty tworzonych technologii zostaną docelowo udostępnione na bezpłatnej licencji open-source, co ma ułatwiać dalszą współpracę i innowacyjność
Projekt CAISE – polska chmura w europejskim projekcie
Podczas wydarzenia Polskę reprezentowało 5 organizacji, wśród nich CI TASK i WETI wraz z projektem CAISE. Projekt dotyczy utworzenia platformy chmurowej CAISE do wytwarzania uniwersalnych usług inteligentnych, które będą miały zastosowanie w różnych obszarach sektora publicznego. Koncepcja projektu zakłada, że w pierwszej kolejności będą to: ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości oraz oświata. Politechnika Gdańska otrzymała dofinansowanie w wysokości 55 mln zł na realizację tego projektu z konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy.
Polska gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego 8ra
Zgromadzenie Ogólne 8ra odbywa się raz do roku w jednym z państw członkowskich, zaangażowanych w inicjatywę. W tym roku, z uwagi na polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, to Polska była gospodarzem wydarzenia. Ministerstwo Cyfryzacji i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie zorganizowały konferencję, która zgromadziła prawie 200 osób. Uczestnicy ocenili dotychczasowy postęp prac, planowali działania na kolejny rok i podejmowali ważne decyzje dotyczące dalszego rozwoju inicjatywy 8ra.
(Fot. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)