Badanie struktury przerwy energetycznej perowskitu LaCoO3 domieszkowanego

Badanie struktury przerwy energetycznej perowskitu LaCoO3 domieszkowanego niklem

Grant ID: PT01153

Project leader: Aleksandra Nowak

Implementers:

  • Aleksandra Nowak

Uniwersytet Gdański

Wydział Chemii

Gdańsk

Start date: 2024-04-02

Planned end date: 2025-06-01

Project summary

Perowskity o ogólnej formule ReTO2 (Re – kation metalu ziem rzadkich, T – jon metalu przejściowego) przyciągają uwagę ze względu na unikalne właściwości, takie jak nadprzewodnictwo czy właściwości katalityczne. Właściwości te mogą być dodatkowo dostosowywane poprzez domieszkowanie jonami innych metali grup przejściowych; przykładowo, LaCoO3 w stanie podstawowym jest pozbawionym właściwości magnetycznych izolatorem, podczas gdy częściowe zastąpienie jonów kobaltu jonami niklu indukuje właściwości ferromagnetyczne.
Celem projektu jest przeprowadzenie badań struktury przerwy energetycznej LaCoO3 domieszkowanego niklem wraz z obserwacją wpływu stężenia niklu na rozmiar przerwy energetycznej. Zrozumienie struktury przerwy energetycznej perowskitów jest istotne, jako że jest ona bezpośrednio związana z ich elektronowymi właściwościami, jak również wiąże się z toksycznością – szersza przerwa energetyczna wskazuje na wyższą toksyczność.
Wiadomo, że wyniki obliczeń wykonywanych z zastosowaniem teorii funkcjonału gęstości (DFT) mogą być nieprawidłowe w przypadku materiałów zawierających metale grup przejściowych. W związku z tym w ramach projektu przeprowadzone zostaną obliczenia DFT+U, w których standardowy funkcjonał DFT zostanie skorygowany dodatkowym parametrem U, wykorzystującym model Hubbarda w celu opisania korelacji pomiędzy elektronami na podpowłoce d. W obliczeniach z wykorzystaniem metody DFT+U często przyjmuje się stałe wartości U, wiadomo jednak, że mogą one się zależeć m.in. od stanu spinowego, czy rozmiaru komórki elementarnej. W związku z tym w celu otrzymania bardziej dokładnych wyników przeprowadzone zostaną obliczenia odpowiedzi liniowej, w ramach których DFT+U zostanie wygenerowane ab initio.

Publications

  1. Aleksandra Nowak, Marek Krośnicki, Kamil Nalikowski, Agnieszka Gajewicz-Skrętna, Calculations for band gap of Ni-doped LaCoO3 (LaCoxNi1-xO3). A DFT+U approach, 11th International Conference on Nanotoxicology (NanoTox 2024) -, (2024) -

Contact

Traugutta 75, Street, 80-221 Gdańsk
tel.: + 48 58 347 24 11
email: office@task.gda.pl
NIP: 584-020-35-93
REGON: 000001620
Opening hours: Monday-Friday 08.00 am – 03.00 pm