Projekty
Realizowane przez nas projekty są odpowiedzią na potrzeby środowiska naukowego, biznesowego i społeczeństwa. Ich nadrzędnym celem jest szeroko rozumiany rozwój, wsparcie narzędziowe, podnoszenie kompetencji. Przy realizacji celów projekty prowadzone są indywidualnie jak i w konsorcjach. Poniżej znajduje się lista projektów obecnie realizowanych, w okresie trwałości a także projekty prowadzone przez użytkowników CI TASK.
Projekt PRACE-LAB 1
Realizowane przez nas projekty są odpowiedzią na potrzeby środowiska naukowego, biznesowego i społeczeństwa. Ich nadrzędnym celem jest szeroko rozumiany rozwój, wsparcie narzędziowe, podnoszenie kompetencji. Przy realizacji celów projekty prowadzone są indywidualnie jak i w konsorcjach. Poniżej znajduje się lista projektów obecnie realizowanych, w okresie trwałości a także projekty prowadzone przez użytkowników CI TASK.
Most Danych
Głównymi celami tego projektu sa: zwiększenie dostępności, poprawa jakości oraz zwiększenie możliwości ponownego wykorzystania zasobów naukowych najważniejszych uczelni Pomorza (PG, UG, GUMed) poprzez utworzenie centrum gromadzenia i udostępniania danych badawczych na platformie otwartego dostępu oraz ich analizy w celu realizacji przez naukowców nowych scenariuszy badawczych.
Green Computing
Obliczenia przyjazne środowisku (ang. green computing) są obecnie popularnym trendem wśród europejskich i światowych centrów obliczeniowych. Podstawowym założeniem jest takie wykorzystanie posiadanej infrastruktury obliczeniowej, aby zminimalizować zużycie energii elektrycznej, jednocześnie nie wpływając znacząco na wydajność wykonywanych obliczeń oraz poziom jakości świadczonych usług.
Projekt METEO PG
WRF METEOPG jest prognostycznym systemem pogodowym, pracującym operacyjnie i rozwijanym od 2018 roku w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej, który wykorzystuje model WRF 4.1. Prognozy z WRF METEOPG udostępniane są do IMGW-PIB na mocy podpisanego porozumienia o współpracy między Politechniką Gdańską i Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 2019 roku.
CK STOS – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) w zakresie infrastruktury B+R
Celem projektu jest budowa i wyposażenie w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną (w tym superkomputer) nowego inteligentnego obiektu Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services), którego zasadniczym elementem będzie podziemna serwerownia (tzw. „bunkier”), spełniająca najwyższe standardy bezpieczeństwa.
PANDA 2 – Program wsparcia utrzymania kosztów infrastruktury badawczej
Program ukierunkowany jest na wsparcie kosztów utrzymania infrastruktury B+R wykorzystywanej, zbudowanej lub przebudowanej, dzięki realizacji projektów w ramach II osi PO IG.
PRACE-Lab – Laboratorium PRACE: Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie
Głównym celem projektu jest dostarczenie zaawansowanych usług obliczeniowych HPC (High Performance Computing) oraz danych dla środowiska naukowego w Polsce oraz Europie, jak również umożliwienie obliczeń w zakresie badań przemysłowych.
PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe – Fourth Implementation Phase)
PRACE dostarcza naukowcom i inżynierom w Europie infrastrukturę i usługi HPC o wydajności obliczeniowej rzędu PFLOPS, porównywalnej z najlepszymi dostępnymi usługami tego typu na świecie
KRICO – Komponent Rekomendacji dla Inteligentnych Chmur Obliczeniowych
Celem projektu jest wzrost efektywności inteligentnych chmur, poprzez wzrost liczby równoczesnych użytkowników bez ingerencji w infrastrukturę i z mniejszym wykorzystaniem energii.
PLGrid Plus - Dziedzinowo zorientowane usługi i zasoby infrastruktury PL-Grid dla wspomagania Polskiej Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej
W ramach projektu, wykorzystując infrastrukturę PL-Grid, przygotowano specjalizowane środowisko obliczeniowe w postaci usług dostosowanych do potrzeb różnych grup naukowców.
PLGrid NG – dziedzinowe usługi nowej generacji w infrastrukturze PL-Grid dla Polskiej Nauki
Zadaniem projektu było wzbogacenie ofert usług powstałych na infrastrukturze obliczeniowej, zbudowanej w ramach projektów PL-Grid i PLGrid Plus i rozszerzenie ich o nowe dyscypliny naukowe, uznane jako priorytetowe w Krajowym Programie Badań.
100NET – rozwój krajowej sieci nowej generacji 100G
W ramach projektu 100NET uruchomiono w serwerowni sieciowej TASK węzeł ogólnopolskiej sieci optycznej nowej generacji, wykorzystującej istniejącą infrastrukturę światłowodową sieci PIONIER, z przeznaczeniem do wspierania badań naukowych i prac rozwojowych trójmiejskich zespołów badawczych.
MAN-HA – realizacja w MAN-ach usług krytycznych o wysokim poziomie niezawodności
Projekt jest kontynuacją pracy doświadczonych zespołów Konsorcjum PIONIER.
CD NIWA – Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji
Projekt łączył kilka aspektów współczesnej nauki i komercjalizacji badań.