Podczas tegorocznych zawodów w skokach narciarskich, które odbyły się w Zakopanem, IMGW-PIB wraz z Centrum Informatycznym TASK stworzył specjalną prognozę pogody na konkurs walentynkowy. Prognoza objęła obszar Tatr i Podhala i został przygotowana w oparciu o system WRF METEOPG, który rozwijany jest w CI TASK od 2018 roku. Silnikiem obliczeniowym systemu jest superkomputer TRYTON, o architekturze klastrowej, składający się z ponad 1600 serwerów o całkowitej mocy obliczeniowej 1.5 PFLOPS . Do obliczeń wykorzystano model pogodowy WRF 4.2.1, który został sparametryzowany i przygotowany dla bardzo gęstej siatki obliczeniowej o rozdzielczości 500 m. Na co dzień taka wysoka rozdzielczość wykorzystywana jest przez portal METEOPG tylko do prognozowania pogody w województwie Pomorskim, jednak w tym przypadku została specjalnie aktywowana dla rejonu Tatr i Podhala, w którym położona jest skocznia Wielka Krokiew.

Więcej informacji na temat projektu: METEOPG


Inne aktualności

T
Szkolenie z wykorzystania narzędzi numerycznych firmy Tecplot

12 lut 2021

W imieniu Instytutu Maszyn Przepływowych PAN zapraszamy na cykl wykładów on-line dotyczący wykorzystania narzędzi numerycznych firmy Tecplot.
Szkolenie poprowadzą zaproszeni...

T
Dofinansowanie dla Krajowego Magazynu Danych

2 lut 2021

Projekt pod nazwą “Krajowy Magazyn Danych – Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach...

T
Nowości Działu KDM - Styczeń 2021

27 sty 2021

Co nowego dla użytkowników Komputerów Dużej Mocy CI TASK?

Aktualizacja systemu operacyjnego na superkomputerze Tryton z wersji CentOS 6 do 7.
Nowa wersja programu License Tunnel...


Zobacz wszystkie