Holk uzyskał 1,1 TFlop/s w teście HPLinpack
5 stycznia 2006

Klaster Holk, zainstalowany w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Politechnice Gdańskiej, przekroczył granicę rzeczywistej wydajności 1 biliona operacji na sekundę, uzyskując w pierwszych dniach stycznia 2006 roku, w teście HPLinpack, wynik 1,117 Tflop/s (Teraflopa). Wynik ten oznacza, że komputer w ciągu jednej sekundy jest w stanie wykonać praktycznie ponad bilion operacji zmiennoprzecinkowych

Jest to najlepszy wynik uzyskany dotąd w Polsce przez superkomputer przeznaczony do zastosowań naukowych.

Klaster komputerowy jest rodzajem superkomputera zbudowanego z mniejszych serwerów tzw. węzłów połączonych dedykowaną (tzn. specjalnie wydzieloną) siecią, pracujących razem tak jakby to był jeden komputer. Klaster o nazwie Holk nie jest nową instalacją - został oddany do użytku w 2003 roku w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Politechnice Gdańskiej. Oparto go o 256 procesorów Intel Itanium 2 i systemie operacyjnym Linux, a jego sumaryczną, teoretyczną moc obliczeniową oszacowano na 1,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, jednak w konkretnych aplikacjach nie uzyskuje się takiej wydajności. Przyjmuje się natomiast, że dobre odzwierciedlenie rzeczywistej mocy obliczeniowej daje test HPL (High-Performance Linpack). Jest to program matematyczny rozwiązujący układ równań o bardzo dużej liczbie niewiadomych. Czas w jakim komputer jest w stanie wykonać to zadanie pokazuje jego moc obliczeniową. Wynik testu HPL służy klasyfikacji komputerów na liście najszybszych komputerów świata TOP500.

Po zainstalowaniu w 2003 roku HOLK znalazł się na prestiżowej liście superkomputerów TOP500 z wynikiem 641 Gflop/s (Gigaflop - miliard operacji/sek.). Uzyskanie na nim rzeczywistej wydajności 1 Tflop/s stało się możliwe po rozbudowie do 288 procesorów, głównie jednak dzięki zainstalowaniu superszybkiej sieci wewnętrznej InfiniBand. Jest to nowa generacja sieci zaprojektowana specjalnie dla zastosowań w centrach obliczeniowych do przesyłania bardzo dużych ilości danych przy jak najmniejszym opóźnieniu. Zastosowane w HOLKu rozwiązanie charakteryzuje się przepustowością 10 Gb/s, co w praktyce daje 7-krotnie większą przepływność niż w stosowanej dotychczas sieci Gigabit Ethernet oraz około 100-krotnie większą niż w typowych sieciach lokalnych. Jednak najważniejszą cechą tej sieci z punktu widzenia zastosowań klastrowych jest niskie opóźnienie przesyłanych komunikatów. Pozwala to nawet na 24-krotne zmniejszenie czasu wykonywania konkretnych aplikacji naukowych co oznacza, że wynik obliczeń, na który do tej pory czekało się np.30 dni teraz można otrzymać już po 30 godzinach.

Teoretyczna moc obliczeniowa klastra HOLK, który składa się obecnie z 288 procesorów Itanium2 i wyposażony jest w pamięć operacyjną o pojemności 640 GB oraz pamięć dyskową 5,8 TB, podwyższyła się do 1,51 Tflop/s. Całość spina sieć Gigabit Ethernet oraz sieć InfiniBand 10Gb/s. Głównym elementem sieci InfiniBand jest 144-portowy przełącznik działający w topologii fat tree, zapewniający komunikację między węzłami z pełną przepustowością. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Debian GNU/Linux.


Inne aktualności

T
Sprawozdania 2005

25 listopada 2005

Przypominamy użytkownikom Komputerów Dużej Mocy od obowiązku złożenia
rocznego sprawozdania z wykorzystania zasobów TASK.

Więcej informacji na ten temat w dziale...

T
Konferencja Infobazy 2005 zakończona

29 września 2005

W dniach 25-27 września br. odbyła
się Konferencji Infobazy
2005 - Bazy Danych
dla Nauki współorganizowana przez CI TASK. Była to już czwarta impreza z
cyklu Infobazy...


Zobacz wszystkie