FTP w CI TASK

Centrum Informatyczne TASK umożliwia korzystanie z jednego z największych serwerów FTP w Polsce. Jest on jednocześnie jednym z najczęściej odwiedzanych i najbardziej wydajnym. Większość danych zawartych na serwerze jest uaktualniana co najmniej kilka razy dziennie.

Obecnie na serwerze znajduje się około 2 TB danych w tym oficjalne mirrory takich projektów, jak Debian, Apache, Tucows, Linuxberg oraz około 150 innych pakietów oprogramowania lub serwisów sieciowych.

Serwer FTP znajduje się na serwerze usług sieciowych szkuner. Wszelkie pytania należy kierować na adres: ftpadmin

Informacje ogólne

File Transfer Protocol jest to standard TCP/IP wysokopoziomowego protokołu przesyłania plików. Protokół ma bogaty zbiór właściwości i opcji, takich jak: potwierdzenie tożsamości, przekształcanie formatów danych, wypisywanie spisu katalogów itp. Jego standardowy opis zamieszczono w dokumencie RFC 959.

Typowy przebieg czynności rozpoczyna się od wywołania przez użytkownika procesu klienta protokołu FTP w swoim systemie lokalnym. Proces-klient ustanawia połączenie z procesem-serwerem FTP w systemie zdalnym, który używa protokołu TCP. Protokół FTP ustanawia dwa połączenia między procesami klienta i serwera: jeden służący do sterowania informacjami (wymiana poleceń i odpowiedzi), a drugi - do przesyłania danych.

 

Ważniejsze mirrory

Linux

Debian, Ubuntu, cdlinux.pl, Knoppix

Solaris, BSD

SolarisOpenBSD

Oprogramowanie użytkowe

Gimp, Mozilla, Opera

Unix i narzędzia

Unix, CPAN, Apache, GNU, ISC, Samba, Rsync, OpenSSH