Wystartował portal pogodowy MeteoPG

Dodane 16/10/2017

Centrum Informatyczne TASK wraz z wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opracowało i wdrożyło rozwiązanie informatyczne, które udostępnia prognozy pogody dla obszaru Polski i Pomorza, wykorzystując wysokorozdzielczą wersję mezoskalowego modelu HRWRF 3.8.1/3.9.1.1 (High Resolution Weather Research and Forecasting).

 

W modelu HRWRF została zastosowana zoptymalizowana parametryzacja fizyki dla terenu Europy Środkowej. Wykorzystano również wysokorozdzielcze dane geograficzne zawierające pola topografii, szorstkości podłoża, oraz zagospodarowania i pokrycia terenu, które pozyskano z krajowych i zagranicznych baz danych.

meteopg

Zgromadzone obecnie wysokorozdzielcze dane pozwalają prowadzić obliczenia metodą siatek zanurzonych do rozdzielczości nawet 100m.
System obliczeniowy prognozowania pogody pracuje na superkomputerze "TRYTON" wykorzystując kilkaset rdzeni obliczeniowych procesorów Haswell.
Model w ciągu doby uruchamiany jest dla dwóch głównych terminów synoptycznych 00 i 12 z czasem prognozy wynoszącym 60 godzin.

Portal MeteoPG jest projektem otwartym, który będzie rozwijany i modyfikowany zgodnie z sugestiami użytkowników oraz potrzebami badawczymi i biznesowymi.

Portal można znaleźć pod adresem www.meteo.gda.pl

Więcej informacji na temat portalu znajduje się na stronie: wilis.pg.edu.pl oraz na geoforum.pl