Nowy roboczy system plików

Dodane 08/04/2009

W serwerowni Centrum dobiegają właśnie końca prace związane z instalacją nowego systemu składowania danych roboczych. Instalacja ta opiera się na klastrowym systemie plików Lustre. Ideą takiego systemu jest zapewnienie wspólnej dyskowej przestrzeni roboczej dla dużego klastra obliczeniowego. Realizuje się to, w odróżnieniu od tradycyjnych systemów plików jak NFS, nie za pomocą jednego centralnego serwera danych, ale poprzez połącznie grupy serwerów z dołączonymi macierzami dyskowymi w jeden zespół udostępniający zasób dyskowy dla klastra. Rozwiązanie to zapewnia wydajność operacji zapisu i odczytu nieosiągalną dla pojedynczych serwerów i macierzy - nawet wysokiej klasy, pozwalając jednocześnie uzyskać przestrzeń dyskową o pojemności rzędu petabajtów.

Instalacja taskowa oparta na rozwiązaniu firmy Polcom i składa się z 12 serwerów danych wraz z prostymi macierzami dyskowymi, pięciu serwerów metadanych i usługowych oraz szybkiej macierzy dyskowej wysokiej klasy. Pojemność całego systemu to ponad 520 TB, a szybkość operacji zapisu i odczytu do 10 GB/s.

Obecnie trwa strojenie parametrów systemu do optymalnej współpracy z klastrem obliczeniowym Galera. Wkrótce odbędzie sie uroczyste oddanie systemu do użytku.