wersja kontrastowa


Sieć szkieletowa 10 Gb/s - instalacja pilotowa

Dodane 24/02/2005

W sieci szkieletowej TASK uruchomiono pierwszy fragment działający z przepływnością 10 Gb/s. Łączy on Centrum Informatyczne TASK na Politechnice z Ośrodkiem Informatycznym Uniwersytetu. Do tej pory sieć szkieletowa TASK działała z przepływnością 1 Gb/s, a przepływność 10 Gb/s była dostępna tylko w sieci Pionier .

Dzisiejsze uruchomienie łącza CI TASK - UG jest pierwszym etapem prac polegających na wymianie urządzeń w całej sieci szkieletowej, na pozwalające osiągać przepływność 10 Gb/s. Będzie to jedno z pierwszych i największych wdrożeń sieci metropolitalnej w kraju oparte na techonologii 10 Gigabit Ethernet.

Większość sieci lokalnych działa dziś z przepływnością 100 Mb/s co jest wielkością wystarczającą do zwykłej pracy z Internetem na stacji roboczej. Jednak zwiększająca się liczba użytkowniów i stale rosnąca ilość danych przesyłanych Internetem wymusza stosowanie w sieciach szkieletowych przepływności daleko większych niż te w zwykłych stacjach roboczych. Instalacja nowych urządzeń 10 Gb/s pozwoli na podniesienie poziomu usług świadczonych przez CI TASK, a także zwiększenie ich zakresu, m.in. w dziedzinie transmisji danych głosowych i video.

Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
ul. G. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk   |   tel. 58-347-24-11
email: office@task.gda.pl   |   NIP: 584-020-35-93