Oddanie do eksploatacji klastra obliczeniowego na procesorach Itanium 2

Dodane 20/10/2003

Dzisiaj w Centrum Informatycznym TASK został oddany do eksploatacji nowy klaster obliczeniowy przeznaczony dla środowiska naukowego.

Klaster oparty jest na 256 procesorach Itanium 2, posiada 256 GB pamięci operacyjnej i około 4,6 TB pamięci dyskowej. Jego teoretyczna moc obliczeniowa sięga 1,3 TFlop/s czy 1,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Aktualnie jest to największy superkomputer w Polsce, i jeden z większych klastrów na świecie. Szacuje się, że nowy klaster znajdzie się około setnego miejsca na liście największych superkomputerów TOP500.

W uroczystości oddania klastra do eksploatacji wzięli udział m.in. wiceprezes firmy Intel Stancy Smith, Dyrektor Zarządzający firmy Optimus Małgorzata Walczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Wojciech Szewko, oraz przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich a także reprezentanci nauki i władz akademickich trójmiejskich uczelni. Uruchomienia klastra dokonał Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.