Symulacje propagacji sygnału w materiałach opisanych modelami rzędu ułamkowego

Kierownik projektu: Jacek Gulgowski

Uniwersytet Gdański

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Gdańsk

Data otwarcia: 2019-09-04

Streszczenie projektu

Od pewnego czasu, wraz z dr hab. Tomaszem P. Stefańskim (Wydział ETI Politechniki Gdańskiej) prowadzimy badania nad modelami ułamkowego rzędu w elektromagnetyzmie (jedna z prac ukazała się niedawno w Commun Nonlinear Sci Numer Simulat 79 (2019), druga czeka na recenzję, pracujemy nad kolejnymi tematami). Prace te związane są m.in. z prowadzeniem rozmaitych symulacji komputerowych - niestety dotarliśmy do momentu, w którym pojawiają się coraz bardziej niestandardowe funkcje - co wiąże się z tym, że przygotowanie kodu do przeprowadzenia odpowiednich symulacji staje się wyzwaniem samym w sobie.

Okazuje się jednak, że wiele z interesujących nas funkcji dostępnych jest w pakiecie Mathematica (począwszy od wersji 9) - do którego to pakietu (w tej wersji) nie mamy dostępu. Nasze obliczenia nie są w sumie czasochłonne i spokojnie można je przeprowadzić na zwykłym pececie - tyle, że wymagają odpowiedniego oprogramowania i dłuższej zabawy z dobieraniem parametrów naszych modeli (nie rozwiąże naszego problemu jednorazowe uruchomienie przygotowanego programu - musimy się trochę pobawić z różnymi parametrami kolejnych symulacji).

Publikacje

  1. Stefański Tomasz P., Gulgowski Jacek, Fundamental properties of solutions to fractional-order Maxwell's equations, Journal of Electromagnetic Waves and Applications 34, (2020) 1955-1976
  2. T. P. Stefański and J. Gulgowski, Simulation of Wave Propagation in Media Described by Fractional-Order Models, 23rd International Microwave and Radar Conference (MIKON), Warsaw, Poland, 2020 1, (2020) 34-39


← Powrót do spisu projektów

CONTACT

Our consultants help future and novice users of specialized software installed on High Performance Computers (KDM) at the TASK IT Center.

Contact for High Performance Computers, software / licenses, computing grants, reports:

kdm@task.gda.pl

Administrators reply to e-mails on working days between 8:00 am – 3:00 pm.